IDEJA

DOBRODOŠLI V TRETJI INDUSTRIJSKI REVOLUCIJI!

Ideja tretje industrijske revolucije temelji na povezavi internetnih tehnologij z obnovljivimi viri energije, kar lahko trenutni socialno-ekonomični položaj spremeni v novo in trajnostno naravnano prihodnost. Vse skupaj se vrti okrog treh osnovnih gradnikov:

  1. Obnovljivi, manjši in samostojni zeleni viri energije
  2. Hiper povezanost, podatkovne baze in globalno znanje
  3. Digitalna manufakturna revolucija

Kako se lahko aktivno vključiš?

  • Proizvajaj svojo lastno energijo!
  • Žanji svojo lastno pridelano hrano!
  • Širi svoje znanje!
  • Zbiraj, obdeluj in deli pridobljene podatke!
  • Proizvajaj svoje oblike!

Morda se sliši komplicirano, čeprav v resnici ni – v prvi meri je stvar odvisna ravno od tebe in mene oz. naše socialne dobrine. Postani TIR pionir and začni graditi spremembe.

potipoti

V tem kontekstu je POTI-POTI.org skupina poznavalcev, ki prihajajo iz različnih področij in držav, spodbujajo raziskave, promoviranje in razvoj novih tehnologij ter odprto-kodnih projektov.

POTI-POTI.org si prizadeva demokratičnost v tehnologiji in socializacije inžinirskih panog z osredotočanjem na izbraževanju in prav tako sodelovanju pri “naredi sam” in raziskovalno-razvojnih projektih. Cilj skupine je uresničiti idejo 3.IR z širjenjem svojega znanja in orodij med prihajajoče pionirje 3.IR in vzbuditi njihovo zavest in pripadnost z medsebojnim sodelovanjem preko socialnih omrežij.

Želimo si opolnomočiti ljudi pred “zatrašujočo” uporabo novejših tehnologij in uresničiti njihove skice, načrte in projekte. Trud in delo se vlaga v kozarce, iz katerih bi lahko vsi pili po načelu […]” vsak človek na zemlji naj postane svoj samostojni vir energije, dobesedno in v prenesenem pomenu”.


PROSTORI

IMG_8899POTI-POTI.org deluje v prostorih Kreativnega Centra Poligon – MakerLab. Delavnica postaja vedno bolje opremljena, od orodij za sestavljanje 3D tiskalnikov do pripomočkov za izdelave nosljivih tehnologij in robotike. Zagotavlja delovni prostor za vsakega “maker-ja”, kreativnega ustvarjalca ali inžinirja, ki je pripravljen sodelovati. V kolikor si zainteresiran, da postaneš del našega prostora s svojo delovno površino in možnostjo uporabe naše opreme, obišči spletno stran MakerLaba, kjer izveš več informacij o najemnih obveznostih.

Ekipa

Marc Cuesta je kot arhitekt diplomiral na Univerzi ETSAV v Barceloni (Španija) leta 2006. Nato se je pridružil ekipi Consultors BIS Arquitectes, kjer je začel s prakso in specializacijo v prenovi in rehabilitaciji stavb. Leta 2011 je pridobil podiplomsko izobrazbo v arhitekturni prenovi in konstruktivni analizi struktur na Tehnični Univerzi Katalonije. Med drugim je imel tekom svoje kariere priložnost sodelovati v prenovi Gaudijevega stolpa Bellesguard ter v rehabilitaciji hotela Mercer z Rafaelom Moneom. Ker je večino svojega časa kot Indiana Jones preživel med starimi stavbami in ruševinami, Marc svoj prosti čas posveča eksperimentiranju z novimi tehnologijami in premišljevanju o njihovem vplivu na družbo. Njegova strast so digitalna proizvodnja in stroji CNC, parametrično oblikovanje, industrijsko oblikovanje in tehnološka in družbena prihodnost. Sodeloval je v raziskavah in projektih, ki jih je izvedel studio SEED in je ustanovitelj POTI- POTI.org.


Marc Cuesta

  • diplomiral na Univerzi ETSAV v Barceloni (Španija) leta 2007
  • specializacija v prenovi in rehabilitaciji stavb
  • magistrsko delo o arhitekturni prenovi in konstruktivni analizi struktur na Tehnični Univerzi Katalonije
  • Has worked on the restoration of Gaudi’s Torre Bellesguard and in the Hotel Mercer building rehabilitation with Rafael Moneo.
  • Spending most of his time surrounded by old buildings and ruins like Indiana Jones, Marc invests his free time experimenting with emerging technologies and thinking about their impact in society.
  • Passions: digital manufacturing and CNC machines, parametric design, product design, and technical and social prospective

Rabindranath Andujar

Rabindranath Andujar je postal arhitekt leta 2002 v Madridu (Španija). Leto kasneje se je preselil v London, kjer se je udeležil tečaja MsC Computing and Design na Univerzi East London. Tam je začel svojo raziskavo o uporabi informacijske tehnologije v arhitekturnem in strukturnem oblikovanju. Leta 2007 je začel pisati svoj doktorat o Computational Physics (?) na Tehnični Univerzi Katalonije v Barceloni. Med drugim so njegove strasti programiranje, algoritmično oblikovanje in elektornika, bioarhitektura in agrorobotika. Od svojega prihoda v Ljubljano leta 2010 je pripeval k mnogim projektom tako v Sloveniji kot Barceloni, kot npr. Festival Histeria, Alitura Bioarhitekturni Center, iniciativa POTI-POTI.org, raziskava ORGAN s studiem SEED in raziskava strukturnega obnašanja trstičevja z EFSO in barcelonsko Fakulteto za arhitekturo.

  • Became an architect in Madrid in 2002
  • MsC Computing and Design course in the University of East London
  • PhD thesis on Computational Physics, in Barcelona’s Technical University of Catalonia
  • passions: programming, algorithmic design, robotics and electronics, bioarchitecture and, recently, “agrobotics”
  • projects include: Histeria Festival, Alitura Bioarhitekturni Center, development of the POTI-POTI.org initiative, ORGAN research with SEED studio and the structural behavior of biomaterials like giant reed with ESFA in Barcelona’s Faculty of Architecture

Igor Trupina

Igor Trupina je leta 2013 zaključil TŠC Kranj kot inženir računalništva. Je aktivni član organizacije WLAN Slovenija, ki želi povezati slovensko umetniško in kulturno produkcijo, izobraževalne, raziskovalne in ostale zainteresirane ustanove in posameznike v avtonomno in neodvisno brezžično omrežje. Preko njih je sodeloval še z drugimi organizacijami, kot Ljudmila Hacker Space, festival Histeria in Duh Časa. Je aktivni zagovornik vsake odprtokodne iniciative in verjame v direktno demokracijo.

  • computer scientist from TŠC Kranj
  • active member of the WLAN Slovenia organization
  • collaborated on projects including Ljudmila Hacker Space, Festival Histeria and Duh Časa.
  • active defender of every Open Source initiative and a believer on direct democracy

Nejc Stupan

Nejc Stupan je diplomiral kot tekstilni inženir na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani. Z velikim navdušenjem išče nove meje povezovanja znanja iz tekstilne stroke z novejšimi pristopi uporabe odprtokodnih tehnologij. Kot tehnik je deloval v RogLabu, kjer je spoznaval širše možnosti uporabe različnih digitalnih strojev.

Magistrsko delo posveča tematiki odprtokodnih cenovno dostopnih strojev za uporabo v tekstilstvu, ki temeljijo na projektu Open Knit. Za tem se skriva njegov velik cilj po obujanju lokalne tekstilne industrije, ki bi na ta način lahko postala veliko bolj osebna.

Nejc je kot prostovoljec sodeloval pri različnih socialnih organizacijah po Sloveniji. Trenutno deluje kot vodja programa v prostoru Poligon MakerLab, kjer skrbi za pripravo in organizacijo dogodkov, kot so delavnice ter načrtuje izdelavo prototipov.

  • textile engineer from NTF (University of Ljubljana)
  • seeking to combines skills in textile materials with modern open source engineering technology
  • worked in RogLab as a technician, where he came in contact with digital technologies and discovered their potential when applied to wearables
  • for his master thesis, he is focusing on open source low cost textile machinery based on the Open Knit project

Comments are closed.